11 XI 2016 Inauguracja Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie jest gotowa do otwarcia dla wiernych. W piątek 11 listopada 2016 r., w Narodowe Święto Niepodległości, sprawowana tam będzie pierwsza Msza św. To moment historyczny, pokolenia oczekiwały na to wydarzenie – uważa kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przypomina jednak, że otwarcie Świątyni dla wiernych nie oznacza zakończenia prac przy jej budowie. Wejdziemy do świątyni w takim stanie, że można sprawować Eucharystię, a równocześnie będziemy dalej budować, upiększać, sakralizować świątynię w jej wnętrzu – powiedział metropolita warszawski.

Podczas niedawnego spotkania z dziennikarzami w Centrum Opatrzności Bożej kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że udostępnienie Świątyni wiernym to moment historyczny, gdyż całe pokolenia oczekiwały na to wydarzenie, które będzie miało miejsce 11 listopada, dokładnie 225 lat po obietnicy rozpoczęcia budowy Świątyni złożonej przez Sejm Czteroletni.

Wzniesienie Świątyni ku czci Opatrzności Bożej, będącej wotum za Konstytucję 3 Maja uchwalili jeszcze w 1791 r. posłowie Sejmu Czteroletniego. Budowa Świątyni nie była jednak możliwa z powodu rozbiorów, a potem II wojny i wreszcie sprzeciwu władz komunistycznych. Z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia Świątyni wystąpił w 1989 roku ówczesny Prymas Polski kard. Józef Glemp. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło w maju 2002 r., a prace budowlane ruszyły w lutym 2003 r.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”6″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”21″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]